• Jedna část historie se začíná psát v roce 1910, kdy v Praze založil akademický malíř Josef Štolovský výrobu uměleckých barev značky ŠTOLO, která vyráběla mistrovské barvy olejové, temperové a akvarelové. Jednalo se o rodinnou firmu. V roce 1948 po komunistickém puči byla firma ŠTOLO znárodněna. Jelikož však firma ŠTOLO sídlila a vyráběla ve vlastním obytném domě Štolovských, nenabylo zestátnění tragických rozměrů. Štolovští prodali výrobní stroje státní firmě TVAR, pronajali ji vlastní dům a sami se stali jejími zaměstnanci. Docílili tak v totalitním režimu neobvyklého úspěchu. Na jejich výrobcích sice přibyla státní značka TVAR, avšak jejich původní značka ŠTOLO zůstala na výrobcích také. A hlavně nadále vyráběli ve svém domě (který pronajali zaměstnavateli) a na svých bývalých prodaných strojích, které neopustily navzdory odprodeji své stanoviště.

  • Druhá část historie výroby uměleckých barev začíná v Děčíně roku 1945, kdy zde po 2. světové válce založil pozdější akademický malíř Richard Ťápal výrobu uměleckých olejových barev a přípravků, které shodně nesly značku ŤÁPAL.

  • Ani Ťápalova firma neušla následkům komunistického převratu a v roce 1948 byla znárodněna. Richard Ťápal se tak stal zaměstnancem své bývalé, teď zestátněné firmy TVAR. Umělecké olejové barvy byly dále vyráběny státním podnikem pod názvem TVAR a Richard Ťápal měl správnou technologii pod kontrolou i nadále. V roce 1948 se tedy dvě konkurenční firmy ŠTOLO v Praze a ŤÁPAL v Děčíně sešly jako filiálky jedné státní firmy TVAR.

  • V roce 1953 Richard Ťápal státní firmu opustil a začal se živit jako akademický malíř. Zanechal zde však vyškolený tým, který ve výrobě kvalitních uměleckých olejových barev a přípravků pokračoval.

  • V roce 1962 vznikl v Praze státní podnik DÍLO, který se stal právním nástupcem převzatého podniku TVAR. Výrobky opět mění značku – od roku 1962 nesou umělecké barvy a přípravky značku DÍLO, přičemž pražská filiálka i nadále používá na výrobcích paralelně značku ŠTOLO.

  • V roce 1982 byla z pražské filiálky DÍLA přestěhována výroba temperových barev do děčínské filiálky.

  • V roce 1989 postihl stejný osud i výrobu akvarelových barev. Tak byla ukončena výroba v pražské filiálce a celá soustředěna do Děčína. Hlavním důvodem byl vysoký věk Štolovských, kteří byli od roku 1910 již třetí generací vyrábějící barvy se značkou ŠTOLO a neměli rodinného pokračovatele. Pád totalitního režimu v Československu v roce 1989 již zastihl výrobu barev soustředěnou v Děčíně.

  • Probíhající privatizační proces v rozvíjející se demokracii v Československu umožnil v roce 1991 zprivatizování děčínské výrobny uměleckých barev jejími zaměstnanci.

  • Po rozpadu Československa v roce 1992 a vzniku Česka v roce 1993 byla nejasná situace s používáním značky DÍLO na výrobcích. Proto firma v roce 1996 mění název na UMTON BARVY a tuto značku nesou od roku 1996 všechny její výrobky, jak je známe dnes (umělecké barvy olejové, temperové, akvarelové a přípravky pro uměleckou malbu).